« back to search results
Montreal (Qc) CANADA - May 6 1999<br />
-File Photo -<br />
Bernard Landry speak at the 1999  Union des Municipalite du Quebec (UMQ) Convention<br />
<br />
Jean-Bernard Landry GOQ (born March 9, 1937) is a Quebec lawyer, teacher, politician, who served as Premier of Quebec, Canada, (2001–2003), leader of the Opposition (2003–2005) and leader of the Parti Québécois (2001–2005).<br />
<br />
Under the Parti Québécois (PQ) government of René Lévesque, he served as Minister of State of Economic Development from February 2, 1977 to March 12, 1981. Re-elected in the riding of Laval-des-rapides at the 1981 general election, he was again Minister of State of Economic Development until September 9, 1982 when he was made Delegate Minister to Exterior Commerce. He was later Minister of International Relations and Exterior Commerce, and Minister of Finance in the same government. After the victory of the PQ in the 1994 general election, the newly elected premier, Jacques Parizeau, made him his Deputy Premier, a position he held from September 26, 1994 to December 15, 1998.
Bernard Landry
Montreal (Qc) CANADA - May 6 1999
-File Photo -
Bernard Landry speak at the 1999 Union des Municipalite du Quebec (UMQ) Convention

Jean-Bernard Landry GOQ (born March 9, 1937) is a Quebec lawyer, teacher, politician, who served as Premier of Quebec, Canada, (2001–2003), leader of the Opposition (2003–2005) and leader of the Parti Québécois (2001–2005).

Under the Parti Québécois (PQ) government of René Lévesque, he served as Minister of State of Economic Development from February 2, 1977 to March 12, 1981. Re-elected in the riding of Laval-des-rapides at the 1981 general election, he was again Minister of State of Economic Development until September 9, 1982 when he was made Delegate Minister to Exterior Commerce. He was later Minister of International Relations and Exterior Commerce, and Minister of Finance in the same government. After the victory of the PQ in the 1994 general election, the newly elected premier, Jacques Parizeau, made him his Deputy Premier, a position he held from September 26, 1994 to December 15, 1998.

Filename: F_990506_LANDRY_UMQ_51740064.jpg
Source: Agence Quebec Presse
Date: 6 May 1999
Location: Montreal QC Canada
Credit: Agence Quebec Presse
Copyright:
Model Release: No
Property Release: No
Restrictions: editorial only,
Direct Link:
View This Image's Galleries:
Keywords: